23.4.2017 | Mario Schüler

WSM liga nově se Vsetínem a Karlovými Vary

Je rozhodnuto! O účastnících ve WSM lize pro sezonu 2017/2018 se zdá být jasno. Pokud nenastanou nečekané změny, tak se v další prvoligové sezoně objeví na mapě dva noví soupeři.

Vsetín střídá Most ve WSM lize

Hokejisté Mostu skončili po odehrání základní části na posledním 14. místě se ziskem 45 bodů a pro udržení v druhé nejvyšší domácí soutěži museli notně zabrat ve skupině play out. V té narazili na Litoměřice, Havířov a Kadaň. Už před startem zápasů ve skupině, byly šance mosteckých hráčů na záchranu první ligy velmi malé, neboť ztráceli na předposlední Kadaň bodů třináct. I přesto měli mostečtí malou, ale alespoň nějakou naději na záchranu. O prvoligovou příslušnost hráči začali bojovat úspěšně, když první dva zápasy skupiny o udržení zvládli. Jenže i přes jejich veškeré úsilí a snahu, která se jim rozhodně nedala upřít, se účast ve WSM lize nepodařilo zachránit a po šesti letech se tak v Mostě bude chodit na druholigový hokej.

Konečná tabulka skupiny o udržení

# Tým Z V VP PP P Skóre B
1. HC Stadion Litoměřice 58 18 8 8 24 149:149 78
2. HC AZ Havířov 2010 58 18 5 5 30 138:148 69
3. SK Trhači Kadaň 58 18 3 8 29 143:176 68
4. HC Most 58 14 4 6 34 134:208 56

Opačným směrem a se šťastným úsměvy se vydali hokejisté VHK ROBE Vsetín. Vsetínští před startem sezony vyhlásili jasný úkol, kterým byl postup do WSM ligy. Za splněním vytouženého cíle je podporovala i spolupráce se společností ROBE. Parta kolem Jiřího Dopity ovládla východní skupinu druhé ligy, když získala 109 bodů a před druhou Porubou si vytvořila náskok dvaatřiceti bodů. Ve čtvrtfinále tak Valaši vyrukovali na Kopřivnici, se kterou si poradili hladce 4:0 na zápasy a celkovým skóre 35:11. V semifinále narazili hráči z Valašska na Hodonín, který zmrazil slavný Lapač hned v úvodním zápase série, který se Drtičům podařilo vyhrát 3:2 v prodloužení. V dalších třech zápasech však Vsetín potvrdil svou roli favorita a postoupil tak do finále 2. ligy. Finále nabídlo souboj prvního s druhým ze základní části soutěže a o vítězi a postupujícím do kvalifikace o WSM ligu se rozhodlo v nejkratším možném čase 3:0 na zápasy.

VHK ROBE Vsetín, BK Havlíčkův Brod a Vlci Jablonec se nakonec museli porvat o jediné postupové místo do první ligy. Mezi favority patřil Vsetín a Havlíčkův Brod. Hned úvodní zápas kvalifikace nabídl souboj Havlíčkova Brodu se Vsetínem, tedy dvou týmů, které usilovaly o postup. Ze zápasu nakonec odcházeli šťastnější hráči Havlíčkova Brodu, kteří Vsetín zdolali 2:1 v prodloužení. Čtvrtý zápas kvalifikace nabídl opakování souboje mezi Vsetínem a Havlíčkovým Brodem. Tentokrát se hrálo na Lapači a po infarktovém finiši, ve kterém vyrovnávali hosté v šedesáté minutě z nařízeného trestného střílení, se nakonec ze zisku dvou bodů radovali Valaši, kteří tak oplatili svému soupeři porážku stejným způsobem. O postupujícím tak s ohledem na stejný bodový zisk, stejný počet bodů ze vzájemných zápasů a stejného skóre z těchto zápasů muselo rozhodnout až celkové skóre, které měli hráči Vsetína lepší a postoupili tak do WSM ligy.

Konečná tabulka kvalifikace o WSM ligu

# Tým Z V VP PP P Skóre B
1. VHK ROBE Vsetín 4 2 1 1 0 17:8 9
2. BK Havlíčkův Brod 4 2 1 1 0 14:9 9
3. HC Vlci Jablonec nad Nisou 4 0 0 0 4 7:21 0

Most tak vystřídal v soutěži tým z Valašska a v následující sezoně se můžou všechny prvoligové kluby těšit na zápasy se Vsetínem, který už něčeho dosáhl. Sezona 2017/2018 tak nabídne derby mezi Vsetínem a Havířovem, Frýdkem-Místkem, Přerovem a Prostějovem. Určitě se tak bude nač těšit.

Dukla Jihlava míří do extraligy, opačným směrem putují Karlovy Vary

Pro nadcházející sezonu však bylo nutné vyřešit poslední dva otazníky a to zda se některý tým z WSM ligy podívá do nejvyšší soutěže a někdo z nejvyšší soutěže zamíří do první ligy, nebo vše zůstane beze změny.

Do bojů o extraligovou příslušnost postoupily České Budějovice, které ovládly základní část i vyřazovací boje WSM ligy. Druhým týmem, který prošel přes semifinále, byla Dukla Jihlava. Z nejvyšší domácí soutěže se do baráže poroučely Karlovy Vary a Pardubice.

K vidění byly vyrovnané barážové utkání, ve kterých se do čela dostala jihlavská Dukla, která dokázala až na tři zápasy pokaždé bodovat a se ziskem 20 bodů si zajistila po 12 letech postup do nejvyšší domácí soutěže. Před posledním 12 kolem barážové skupiny o postup do TELH, byly karty jasně rozdány. České Budějovice se musely vyrovnat s faktem, že jim je i pro příští hokejový ročník přisouzena WSM liga. Největší boj, který probíhal na dálku, byl mezi Pardubicemi a Karlovými Vary. Oba týmy si byly vědomy toho, že jen jeden zůstane extraligový. Výhodnější pozici před závěrečným barážovým kolem měly Pardubice, které v domácí sportovní hale zdolaly již extraligovou Jihlavu 4:2 a udržely se tak i přes vítězství Karlových Varů v extralize.

Tabulka baráže o Tipsport extraligu 2017/2018

# Tým Z V VP PP P Skóre B
1. HC Dynamo Pardubice 12 5 1 3 3 36:31 20
2. HC Dukla Jihlava 12 3 5 1 3 32:29 20
3. HC Energie Karlovy Vary 12 4 2 3 3 30:29 19
4. ČEZ Motor České Budějovice 12 3 1 2 6 20:29 13

WSM liga tak má pro sezonu 2017/2018 dva nové týmy ze tří možných. Na mapu prvoligových týmů se zapsal Vsetín, který uspěl v kvalifikaci a Karlovy Vary nezvládly extraligovou baráž a minimálně pro tuto sezonu budou působit v první lize. České Budějovice naopak neuspěly v baráži o nejvyšší soutěž a i nadále budou působit ve WSM lize.

Nábor

Generální partneři

Třinecké železárny Moravia Steel MSK

Hlavní partneři

BacatoWSM VÚHŽ Radegast Lesostavby Frýdek-Místek Jagrteam ARC - impex M Steel Project TSR Wafarex Vítkovice Cylinders OC Frýda Zowada

Partneři

Bulawa
Febe Craft
QTG
Koma
Sportplex
Teplotechna Ostrava a.s.
Syrer-morava

Partneři mládeže

Statutární město FM Moravskoslezský krajSatum Technické služby Golasovský Epogearmot Vaculova Moravská pekarna Ekomor usluno