4.8.2017 | Mario Schüler

Zlatý úspěch na European Summer Series 07´s Boys ve Finsku

Na začátku letošního roku byli osloveni dva hráči HC Frýdek-Místek z ročníku 2007, brankář Jakub Váňa a útočník Jan Ostřížek, pro účast v projektu CZECH KNIGHTS, který je neoficiálním národním výběrem České republiky hráčů do třinácti let.

Vedení klubu HC Frýdek-Místek jim tuto mimo klubovou aktivitu umožnilo a tak své dovednosti získané v klubu rozvíjeli na přípravných kempech a přípravných turnajích, které probíhaly téměř každý týden od konce klubové sezóny. Vyvrcholením této přípravy, které se průběžně účastnilo kolem 50 talentovaných hráčů z klubů napříč celou republikou, měla být účast patnácti nejlepších hráčů na turnaji European Summer Series 07´s Boys AAA ve finských Helsinkách, kam také oba hráči byli nominováni.

Turnaj probíhal ve dnech 25. - 29. července 2017 v Helsinkách za účasti AAA výběrů z Lotyšska, Finska, Švédska, dvou týmu z USA, Kanady, Ruska a České republiky. Český výběr postupně porazil ve skupině celek Severní Ameriky Pro Hockey 6:2, vyprovodil Lotyše nadílkou 20:0, těžkého soupeře ze střední Ameriky přetlačil 2:1, porazil výběr Ruska 6:2 a odpoledne dokázal otočit nepříznivý vývoj zápasu se silným týmem Kanady na vítězných 3:2.

Poslední den turnaje v dopoledním semifinále porazili opět tým Severní Ameriky 6:1 a ve finále vyzvali silný tým ruského výběru. Chlapci věděli, že to nebude jednoduché a přestože vedli od druhé minuty gólem Jana Ostřížka 1:0, ve třinácté minutě již prohrávali 1:2 a vypadalo to, že již nemají sílu na zvrat. Naštěstí se po přestávce zvedli (hrálo se dvakrát dvacet minut čistého času) a v čase 28:04 se jim podařilo Matějem Vítkem (Zlín) vyrovnat. S postupujícím časem se Češi zdáli být opticky aktivnější, jen vítězný gól ne a ne přijít. Neproměňovaly se šance na obou stranách, až v čase 34:05 se to podařilo a Jan Ostřížek vstřelil, jak se později ukázalo, vítězný gól. Obrovský tlak ruského výběru byl v závěru posílen jejich přesilovkou a odvoláním brankáře. V situaci čtyři na šest se ale podařilo vyhrát buly před našim brankářem, obránce prostrčil po mantinelu puk do středního pásma a Vojta Čihař (Chomutov) ho poslal do prázdné brány. Posledních jednadvacet vteřin již všichni věděli, že jim vítězství v celém turnaji neunikne.

Brankář Jakub Váňa odchytal v turnaji cirka polovinu celkového hracího času (gólmani se pravidelně střídali), čelil šestatřiceti střelám a obdržel pět branek, celkovou úspěšnost měl 86,1 procent.

Útočník Jan Ostřížek skončil po základní části na desátém místě v bodování a na čtvrtém místě ve střelcích, v zápasech play-off vyhrál bodování i střelce a direktoriem turnaje byl zařazen do All stars týmu a vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje.

http://www.lgstours.com/page/show/2883950-07-s-helsinki-2017-Nábor

Generální partneři

Třinecké železárny Moravia Steel MSK

Hlavní partneři

BacatoWSM VÚHŽ Radegast Lesostavby Frýdek-Místek Jagrteam ARC - impex M Steel Project TSR Wafarex Vítkovice Cylinders OC Frýda Zowada

Partneři

Bulawa
Febe Craft
QTG
Koma
Sportplex
Teplotechna Ostrava a.s.

Partneři mládeže

Statutární město FM Moravskoslezský krajSatum Technické služby Golasovský Epogearmot Vaculova Moravská pekarna Ekomor usluno